ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 13-ի ԱԺ նիստում ելույթի ժամանակ անդրադարձել է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների բացմանը՝ նշելով. «Ադրբեջանը, այլակերպելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, խոսում է Հայաստանի տարածքով միջանցք ունենալու մասին: Մեր դիրքորոշումը հետեւյալն է՝ ՀՀ տարածքով մենք չենք պատրաստվում որեւէ մեկին միջանցք տրամադրել, բայց մենք ընդունում ենք եւ նույնիսկ շահագրգռված ենք ՀՀ տարածքով նաեւ ճանապարհների բացմանը եւ ապաշրջափակմանն այն տրամաբանությամբ, որ այդ ճանապարհներից կարող են օգտվել տարածաշրջանի բոլոր երկրները, այդ թվում՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը»:
Անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակի որոշ նրբությունների՝ վարչապետը նշել է, որ 2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ եթե տեսնի, որ ՀՀ զինված ուժերը որոշակի պոտենցիալ են հավաքում, որը, իր ձեւակերպմամբ, կարող է վտանգ սպառնալ Ադրբեջանին, նախահարձակ գործողություններ է իրականացնելու: «Չնայած մենք հայտարարել ենք, եւ դա արձանագրված է պաշտոնական փաստաթղթերում, որ զինված ուժերի բարեփոխումներ իրականացնում ենք ոչ թե տարածքներ գրավելու կամ նվաճելու համար, այլ ՀՀ ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը պահպանելու եւ պաշտպանելու համար, այնուամենայնիվ, այն փուլերում, երբ մենք կենտրոնանում ենք բանակի եւ զինված ուժերի բարեփոխումների թեմայի վրա, նման սադրանքներն իրականացվում են՝ նաեւ գործընթացը հայտարարված օրակարգով խոչընդոտելու համար»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Որպես կարեւոր առանձնահատկություն՝ նա ընդգծել է այն հանգամանքը, որ 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով ծանր կորուստներ ենք ունեցել, բայց ՀՀ այդ պատերազմի հետեւանքով չի կոտրվել: Վարչապետի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ ի հեճուկս գլոբալ դժվարություններին՝ Հայաստանն ունի հստակ տնտեսական հաջողություններ, եւ սրանով Ադրբեջանը նպատակ ունի կոտրելու Հայաստանի տնտեսական դինամիկան:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաեւ այն հարցին, թե արդյո՞ք սա է խաղաղության օրակարգի արդյունքը, եւ այն, ինչ տեղի է ունենում, խաղաղության օրակարգի ձախողում չէ: «Մենք, որդեգրելով խաղաղության օրակարգը, հասկանում ենք, որ դա միայն մի սուբյեկտից կախված չէ: Այս գործողություններով Ադրբեջանն ուզում է եւ փաստացի տորպեդահարում է խաղաղության օրակարգը: Խաղաղությունն այն միջավայրն է, որտեղ Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է զարգանալ, խաղաղությունն այն միջավայրն է, որը կարող է ապահովել ՀՀ եւ ԼՂ անվտանգությունը»,- շեշտել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ մենք պետք է բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանենք ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, անկախությունը, բոլոր հնարավոր միջոցներով ձգտենք խաղաղության՝ փորձելով մոտեցնել պատկերացումները: Վարչապետը կարեւորել է նաեւ դաշնակցային եւ անվտանգային հարաբերություններում մեխանիզմների եւ պարտավորությունների կատարելագործումը:

Премьер-министр РА Н.Пашинян в своем выступлении 13 сентября на заседании НС коснулся открытия региональных инфраструктур, отметив: “A зербайджан, искажая заявление от 9 ноября 2020 г., говорит о наличии коридора через территорию Армении. Наша позиция такова: мы не собираемся предоставлять коридор через территорию Армении никому, но мы принимаем и даже заинтересованы в открытии и разблокировании дорог через территорию РА по логике, что все страны региона могут пользоваться этими дорогами, включая Армению и Азербайджан”.
Касаясь некоторых нюансов сложившейся ситуации, премьер отметил, что после 44-дневной войны 2020 г. Азербайджан несколько раз заявлял, что если увидит, что Вооруженные Силы РА накапливают определенный потенциал, который, по его формулировке, может угрожать Азербайджану, то проведет превентивные операции. “Хотя мы заявляли, и это зафиксировано в официальных документах, что проводим реформы ВС не для оккупации или завоевания территорий, а для сохранения и защиты суверенитета и территориальной целостности РА, тем не менее, на этапах,   когда мы концентрируемся на теме реформ армии и ВС, подобные провокации осуществляются, также с целью затормозить процесс с объявленной повесткой", - отметил Н.Пашинян.
Премьер-министр в качестве важной особенности подчеркнул факт, что хотя в результате 44-дневной войны мы понесли тяжкие потери, но в ее итоге РА не была сломлена. По Пашиняну, очевидно, что, несмотря на глобальные трудности, Армения имеет явные экономические успехи, и Азербайджан стремится сломить экономическую динамику РА.
Н.Пашинян также затронул вопрос, является ли это результатом мирной повестки, и происходящее не провал ли мирной повестки? “Приняв мирную повестку, мы осознаем, что она не зависит только от одного субъекта. Этими действиями Азербайджан хочет и фактически торпедирует мирную повестку. Мир – это среда, в которой может развиваться Республика Армения, мир – это   среда, которая может обеспечить безопасность Армении и Нагорного Карабаха”, - подчеркнул премьер.
По Н.Пашиняну, мы должны всеми возможными средствами защищать территориальную целостность, суверенитет и независимость РА, всеми возможными средствами стремиться к миру, пытаясь сблизить наши представления. Премьер-министр также подчеркнул совершенствование механизмов и обязательств в союзнических отношениях, в вопросах безопасности.